اخبار و تکنولوژی ماشین ظرفشویی

طرز استفاده از ماشین ظرفشویی یونیوا

طرز استفاده از ماشین ظرفشویی یونیوا

اگر قصد خرید ماشین ظرفشویی یونیوا را دارید و یا آن را تهیه کرده اید، باید طرز کار و نحوه استفاده از آن را نیز بلد باشید. امروزه کمتر خانه ای را می توان یافت که از ماشین ظرفشویی برای شستشوی ظرف ها استفاده نکنند. شرکت یونیوا، ماشین ظرفشویی های خود را در مدل های مختلفی تولید و روانه بازار کرده است.

خوشبختانه سیستم بسیاری از این دستگاه ها شبیه هم بوده و دارای طرز کار بسیار آسان و روانی هستند. در واقع طرز کار بسیاری از ماشین ظرفشویی ها از هر برندی بسیار شبیه هم می باشد. در این مقاله می خواهیم به نحوه استفاده از ماشین ظرفشویی یونیوا، معرفی برنامه های شستشو و نحوه چیدن ظرف ها در آن بپردازیم.

نصب ماشین ظرفشویی یونیوا و نکات مهم آن

برای آنکه بتوانید از ماشین ظرفشویی یونیوا استفاده کنید، ابتدا باید آن را نصب نمایید. بهتر است برای نصب این دستگاه از تکنسین های رسمی نمایندگی کمک بگیرید. زیرا این تکنسین ها در نصب این دستگاه ها حرفه ای بوده و به بهترین شیوه کار را انجام می دهند.

همچنین امکان فعال کردن گارانتی و استفاده از خدمات پس از فروش تنها با این روش از نصب وجود خواهد داشت. در این بخش می خواهیم به معرفی برخی از نکات مهمی که هنگام نصب ماشین ظرفشویی باید رعایت شوند بپردازیم.

 • ارتفاع ماشین نباید بیش از ۸۵ سانتی متر باشد.
 • از قرار دادن آجر، چوب و … در زیر پایه های دستگاه بپرهیزید.
 • مکان صاف و بدون شیبی را برای قرار دادن ماشین انتخاب کنید.
 • دستگاه از دیوار پشتی و کناره ها حداقل باید ۵ سانتی متر فاصله داشته باشد.
 • حداکثر فاصله ماشین ظرفشویی تا پریز برق باید ۲ متر باشد.
 • شلنگ ها باید کاملا سالم بوده و بدون هیچ پیچ خوردگی نصب شوند.

برنامه های مختلف شستشو در ماشین ظرفشویی یونیوا

برنامه های مختلفی برای شستشوی انواع ظروف در ماشین ظرفشویی یونیوا تعبیه شده اند. دقت کنید که حتما برنامه شستشو را مطابق به نوع ظرف ها و میزان کثیفی آن ها انتخاب کنید. زمان شستشو، دمای آب، مراحل شستشو و … در برنامه های مختلف با هم متفاوت هستند. در ادامه می خواهیم به معرفی انواع برنامه های شستشو در ماشین ظرفشویی یونیوا بپردازیم.

 Eco/ اقتصادی

این برنامه با کمترین میزان مصرف انرژی و آب ظرف ها را می شوید. در این برنامه ابتدا ظرف ها با آب ۶۰ درجه پیش شستشو می شوند. سپس با آب ۴۵ درجه شستشو داده شده و سپس خشک خواهند شد. این برنامه از نظر زمانی ممکن است مقداری طولانی تر از بقیه باشد.

 Normal/ معمولی

این برنامه برای شستشوی ظروفی است که میزان چربی و کثیفی متوسطی دارند. در برنامه معمولی، ظرف ها شسته شده و سپس با آب دمای ۵۰ تا ۶۰ درجه سانتی گراد آبکشی می شوند. البته در انتهای برنامه عمل خشک کردن نیز انجام خواهد شد.

 Heavy/ سنگین

برنامه سنگین برای شستشوی ظرف های بسیار چرب و کثیف تعبیه شده است. در این برنامه ظرف ها با آب بسیار داغ در دمای ۷۰ درجه و شاید هم بیشتر شستشو داده می شوند.

 Quick یا Rapid/ سریع

این برنامه مختص زمان هایی است که عجله دارید و از وقت کافی برای شستن ظرف ها برخوردار نیستید. در این روش مراحل پیش شستشو و خشک کن اجرا نمی شوند.

Delicateیا Glass/ حساس یا شیشه

این برنامه مختص شستن ظروف حساس، شکننده، کریستالی و شیشه ای است. با این برنامه از ماشین ظرفشویی یونیوا، دیگر ظروف بسیار حساس و ظریف شما دچار آسیب نخواهند شد.

 Pre wash/ پیش شستشو

ظروفی که خیلی کثیف هستند، ابتدا باید با مرحله پیش شستشو تمیز شوند. این گونه ظرف ها بسیار بهتر تمیز خواهند شد.

 Rinse/ آبکشی

تنظیم کردن آبکشی کردن ظروف به صورت دستی

 Temp/ دما

تنظیم کردن دمای آب شستشو

 Reset/ بازنشانی

بازگشتن تنظیمات دستگاه به حالت کارخانه

 Child Lock/ قفل کودک

سیستم قفل کردن دستگاه جهت جلوگیری از به هم ریختن تنظیمات دستگاه توسط کودکان

 Half Load/ بارگیری نیمه

انجام برنامه شستشوی با نیمی از ظرفیت ماشین ظرفشویی یونیوا

نحوه چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی یونیوا

حال که با برنامه های مختلف شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی یونیوا آشنا شدید، بد نیست در مورد نحوه چیدن ظرف ها نیز بدانید. دقت کنید که نحوه چیدن ظرف در دستگاه بسیار مهم است. زیرا اگر ظرف ها را به صورت نامناسب در دستگاه بچینید، شاهد تمیز نشدن ظرف ها و باقی ماندن کثیفی ها خواهید بود. به صورت کلی ماشین ظرفشویی یونیوا دارای سه سبد است. سبد بالایی، سبد پایینی و سبد درب.

سبد بالایی

در سبد بالایی باید ظروفی مانند لیوان، فنجان، ظروف ظریف، کاسه های کوچک، پیاله، ظروف پلاستیکی و … را بچینید. دقت کنید که تمامی این ظروف باید به صورت وارونه چیده شوند.

سبد پایینی

بشقاب، کاسه، قابلمه، ماهیتابه، دیس، درب قابلمه و … را در این سبد قرار دهید. دقت کنید که ظروف بزرگ مانند قابلمه نباید جلوی حرکت آبپاش را بگیرند. به این منظور قابلمه ها را در انتهای ظرف بچینید. تمامی قابلمه ها باید وارونه باشند.

سبد درب

سبد درب مخصوص قرار دادن قاشق، چنگال، کارد، ملاقه، کفگیر و … است. دقت کنید که باید دسته قاشق و چنگال در قسمت پایین و قسمت اصلی آن ها در بالا قرار گیرد.

نکات مهم هنگام چیدن ظرف ها در ماشین ظرفشویی

برای چیدن بهتر و اصولی ظرف ها در ماشین ظرفشویی یونیوا باید نکات مهمی را رعایت کنید. زیرا تنها در این صورت است که دستگاه به تمامی قسمت های ظرف ها دسترسی داشته و آن ها را تمیز می کند. در ادامه به برخی از این نکات می پردازیم.

 • حتما ته مانده مواد غذایی را از روی ظرف ها پاک کنید.
 • از قرار دادن ظروف حساس شیشه ای، ظروف پلاستیکی نازک، رنده، زودپز، ظروف تزئینی و گران قیمت، ظروف مسی و … در داخل دستگاه خودداری کنید.
 • به میزان ظرفیت دستگاه آن را پر کنید. از پر کردن بیش از حد دستگاه بپرهیزید.
 • اگر ظرف ها زیادی کثیف و چرب هستند، قبل از قرار دادن آن ها در داخل ماشین ظرفشویی یونیوا با آب داغ آبکشی نمایید.

فعالسازی و غیرفعال کردن قفل کودک در ظرفشویی یونیوا

یکی از بهترین برنامه های ماشین ظرفشویی یونیوا قفل کودک آن است. برای فعال کردن قفل کودک دکمه های Lock و Child Lock را برای چند ثانیه به صورت همزمان فشار دهید. برای غیرفعال کردن نیز تنها کافیست این دکمه ها را چند ثانیه دیگر به صورت همزمان فشار دهید. آن گاه حالت قفل کودک غیرفعال می شود. اگر ظرفشویی شما گزینه قفل کودک را ندارد، با استفاده از فشار دادن همزمان گزینه های زیر می توانید قفل کودک آن را فعال نمایید.

 • Rinse / Temp
 • Temp / Pre Wash
 • Timer / Temp
 • Per Wash/ Rinse

انواع مواد شوینده قابل استفاده برای ماشین ظرفشویی یونیوا

برای شستشوی ظرف ها با ماشین ظرفشویی یونیوا می توانید از انواع شوینده های مخصوص ماشین ظرفشویی استفاده کنید. فقط باید دقت داشته باشید که این شوینده ها دارای استانداردهای لازم بوده و کیفیت بالایی داشته باشند. در غیر این صورت باعث ایجاد آسیب به دستگاه خواهند شد. در ادامه به معرفی و نحوه استفاده از انواع شوینده های ماشین ظرفشویی یونیوا می پردازیم.

پودر ماشین ظرفشویی

این پودر ها همانند پودرهای ماشین لباسشویی برای شستن عمل می کنند. پودرهای مخصوص ارزان قیمت بوده و بسیار به صرفه هستند. همچنین می توانند لکه های سخت و عمیق را بر روی ظروف پاک کنند.

 ژل یا مایع مخصوص ماشین ظرفشویی

این زل ها حلال پذیری بسیار خوبی داشته و قدرت پاک کنندگی آن ها در حد متوسط است. برای شستن ظروف چینی، کریستالی و حساس ژل های شستشو پیشنهاد می شوند.

 قرص شستشو مخصوص

قرص های شستشو در انواع مختلفی تولید شده و هر کدام دارای ترکیبات متفاوتی هستند. به صورت کلی این قرص ها حاوی پودر، مایع جلادهنده و نمک می باشند. قرص ها را می توان بهترین گزینه به عنوان مواد شوینده برای ماشین ظرفشویی یونیوا دانست.

سخن آخر

در این مقاله به صورت کامل به معرفی طرز استفاده از ماشین ظرفشویی یونیوا، برنامه های آن، نحوه چینش ظرف ها و … پرداختیم. فراموش نکنید که ماشین های ظرفشویی دستگاه های حساسی هستند. بنابراین نحوه استفاده و کار با آن ها بسیار مهم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *