پریدن فیوز کولر گازی

پریدن فیوز کولر گازی

گاهی اوقات، بلافاصله پس از روشن کردن کولر منزلتان یا حتی چند دقیقه بعد از آن، همراه با ایجاد صدایی از کولر، شاهد پریدن فیوز کولر گازی خود، هستید. این موضوع تبدیل می‌شود به یکی از دغدغه های شما؛ اما با بالا بردن اطلاعات و یافتن علت آن می‌توانید، مانع از تبدیل شدن یک مشکل ساده به یک مشکل پیچیده که نیاز به تعمیرات اساسی گران قیمت دارد، شوید. از جمله علت‌های آن می‌توان به قدیمی بودن دستگاه، اتصالات برقی، کمپرسور و فیلتر ها اشاره کرد. شما می‌توانید با تعمیر و تعویض قطعه فرسوده شده، مشکل خود را برطرف کنید.

عواملی که منجر به پریدن فیوز کولر گازی می‌شود

عواملی که منجر به پریدن فیوز کولر گازی می‌شود

اولین سوالی که ذهن شما را بعد از پریدن فیوز کولر گازی، درگیر می‌کند این است که دلیل این اتفاق چه می‌تواند باشد. دانستن دلایل مشکل ایجاد شده در سیستم برقی کولر می‌تواند بسیار کمک کننده باشد، تا هرچه سریع تر به آن رسیدگی و از سوختن احتمالی فیوز جلوگیری کنید. این عوامل به شرح زیر می‌باشند:

 1. اتصالات برقی؛ بررسی دقیق تمامی اجزای الکتریکی برای شناسایی ریشه‌ مشکل، بسیار مهم است. منبع تغذیه را به دقت بررسی کنید تا مطمئن شوید ولتاژ و جریان مناسب را فراهم می‌کند. سیم‌ها را از نظر هرگونه نشانه فرسودگی، آسیب یا اتصالات شل بررسی کنید. همچنین، مدارهای الکتریکی را بررسی کنید تا مطمئن شوید بار اضافی ندارند. در صورت کشف هرگونه مشکل، باید آنها را فوراً برطرف کنید. استفاده از دستگاه با وجود مشکلات الکتریکی شناخته شده می‌تواند منجر به آسیب بیشتر، خطرات ایمنی یا حتی خطر آتش‌سوزی یا برق‌گرفتگی شود.
 2. کمپرسور؛ این قطعه، قلب تپنده کولر های گازی است که تنظیم فشار گاز مبرد و به جریان انداختن چرخه سرمایش در سیستم کولر را به عهده دارد؛ بنابراین هرگونه نقص یا خرابی در کمپرسور می‌تواند، منجر به پریدن فیوز برق و خاموشی ناگهانی دستگاه شود. اگر می‌خواهید از خطر احتمالی، خرابی کمپرسور در امان باشید. کولر های گازی یونیوا ایران این تضمین را به شما می‌دهند؛ زیرا مجهز به کمپرسور های با کیفیت روتاری است.
 3. اضافه بار بر روی مدار برق؛ این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که کولر با ظرفیت نامناسب برای فضای مورد نظر نصب شده باشد یا اینکه همزمان با کولر، تعداد زیادی وسایل برقی دیگر نیز در حال کار کردن باشند. در این شرایط، فیوز برای محافظت از مدار برق، قطع می‌شود.
 4. فیلتر؛ اهمیت تمیز نگه داشتن فیلترها نقس بسزایی در سلامت کولر های گازی دارد. زمانی که فیلترها مسدود شوند، جریان هوای خنک به محیط با مشکل و فشار زیادی انجام می‌شود. این امر باعث افزایش دمای غیرطبیعی در قطعات داخلی دستگاه و در نهایت منجر به خاموشی کولر و سوزاندن فیوز خواهد شد.
 5. قدیمی بودن دستگاه؛ ممکن است قطعات دستگاه به طور کلی دچار فرسودگی شده باشند. از این رو شاهد داغ کردن قطعات و در نهایت پریدن فیوز کولر گازی می‌باشید.
 6. کاهش گاز مبرد؛ کولر گازی شما نیاز های خاص خودش را دارد. وقتی گاز مبرد آن کم شود در این شرایط، کولر مجبور می‌شود تا حد امکان تلاش کند تا به دمای تنظیم شده در ترموستات برسد. این فشار زیاد روی دستگاه باعث می‌شود فیوز بپرد و یا بسوزد.

اقدامات لازم بعد از پریدن فیوز کولر گازی

بررسی کنید و ببیند مشکل اصلی پریدن فیوز برق چه چیزی بوده است. اگر مشکل از قطعات کولر گازی باشد، نیاز به تعمیر و سرویس دارد. توجه دقیق و رفع به موقع این مشکل اهمیت بسیار زیادی دارد؛ از طرف دیگر، اگر مشکل از سیستم برق خانه باشد، نیاز به ارتباط با یک برقکار خواهید داشت. در هر صورت، مشکل را جدی بگیرید تا بتوانید با اطمینان کامل و بدون نگرانی از دستگاه خود استفاده کنید.

تعمیر و تعویض کردن فیوز برق در کولر گازی

پس از مرحله بررسی و یافتن دلیل آن، به مرحله رفع آن می‌رسیم. اگر مشکل از کمپرسور بود، آن را تعمیر کنید. اگر فیلتر ها کثیف هستند، آنها را شستشو دهید؛ اما اگر تمامی کارهای لازم را انجام دادید و باز مشکل رفع نشد و کولر به طور کلی روشن نمی‌شود، باید اقدام به تعویض فیوز کنید. این کار را باید به افراد با تجربه و کاربلد بسپارید؛ زیرا خطر برق گرفتگی در این کار بالا است.

اثرات پریدن فیوز برعملکرد کولر گازی

به پریدن مکرر فیوز کولر گازیتان اهمیت بدهید؛ چرا که این موضوع تاثیرات منفی به همراه دارد. این موارد عبارت اند از:

 • نابود شدن قطعات سالم دستگاهتان از جمله؛ فن، کمپرسور و غیره؛
 • کاهش طول عمر کولر؛
 • افزایش مصرف انرژِی.

نکات مهمی که قبل از پریدن فیوز کولر گازی باید رعایت کنید

همانطور که در بخش‌های پیشین برخی از دلایل پریدن فیوز را ذکر کرده‌ایم، با دانستن و رعایت کردن همان نکات می‌توانیم از سوختن یا پریدن فیوز کولر گازی خود جلوگیری کنیم. در ادامه به چند نکته اشاره کرده‌ایم:

 1. فیلترهای کولر گازی را تمیز و عاری از گرد و غبار نگه دارید؛ با استفاده از کولرهای مجهز به فیلتر ضد باکتری و اچ دی و همچنین کولرهایی که از توانایی پاکسازی خودکار برخوردار هستند؛ می‌تواند شما را در این مسیر بی دغدغه کند. کولر های گازی یونیوا ایران این موضوع را برای شما کاملا حل کرده است.
 2. اگر متوجه شدید که کولر شما نمی‌تواند دمای محیط را به دمای دلخواه را برسد، بدانید که احتمالاً گاز مبرد آن کم شده است و ممکن است با فشار آوردن به موتور باعث پریدن فیوز کولر گازی شود؛ در این صورت، بهتر است هر چه سریع‌تر با یک فرد مجرب تماس بگیرید تا با شارژ مجدد گاز، جان دوباره به کولر شما بدهد و بتواند با آرامش کامل به وظیفه‌اش عمل کند.
 3. استفاده همزمان از وسایل برقی را کاهش دهید.

نکات مهمی که قبل از پریدن فیوز کولر گازی باید رعایت کنید

همه چیز در مورد پریدن کولر گازی

در این مقاله سعی کردیم شما را با عوامل مشکل ساز در پریدن فیوز کولر های گازی آشنا کنیم؛ تا با دانستن آنها در پیدا کردن مشکل به وجود آمده گامی رو به جلو داشته باشید. برای مثال فیلتر، کمپرسور، گاز مبرد، اضافه‌بار بر روی مدار برق و غیره می‌توانند از عوامل مشکل ساز باشند. شما می‌توانید پس از پریدن فیوز کولر، به بررسی  فیوز، کمبود یا نشتی گاز مبرد، سیم‌کشی و اتصالات بپردازید؛ تا علت اصلی را شناسایی و رفع کنید.

سوالات متداول

 • آیا استفاده بیش از حد از کولر می‌تواند باعث پریدن فیوز باشد؟

بله یکی از دلایل آن کمبود توان برق است.

 • آیا مسائل مربوط به سیم کشی برق ساختمان می‌تواند باعث پریدن فیوز کولرگازی شود؟

بله، اتصالی در سیم‌کشی (اتصالی در سیم‌ها یا اتصالات می‌تواند باعث افزایش جریان برق و در نتیجه پریدن فیوز شود) و قدیمی بودن سیم‌کشی ساختمان (ممکن است دچار مشکلاتی شده و باعث پریدن فیوز شود).

 • استفاده همزمان از وسایل برقی چه تاثیری بر پریدن فیوز برق دارد؟

اگر مصرف برق از ظرفیت فیوز بالاتر رود، به عنوان اضافه بار شناخته می‌شود و در نتیجه فیوز می‌پرد.

1 دیدگاه برای “پریدن فیوز کولر گازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *