نشت گاز کولر گازی

نشت گاز کولر گازی

یکی از مشکلات رایج برای انواع کولرهای گازی، نشت گاز است که عموما توسط کاربران نادیده گرفته می‌شود؛ اما این مشکل می‌تواند تاثیرات منفی زیادی، روی عملکرد و کارایی مثبت کولر گازی داشته باشد.

شاید برایتان عجیب باشد؛ اما باید بدانید که نشت گاز در کولرهای گازی، می‌تواند باعث کاهش طول عمر کولر گازی به طور قابل توجهی شود و حتی هزینه‌های سنگینی را به همراه داشته باشد. با توجه به رایج بودن این مشکل در ادامه کلیه اطلاعات ضروری نشت گاز، کولرهای گازی را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

نشانه‌ های نشت گاز در کولرهای گازی

نشت گاز زمانی که در کولرهای گازی رخ می‌دهد، دارای نشانه‌هایی است که با وجود آن‌ها می‌توانید متوجه شوید که مشکلی برای کولر به وجود آمده و آن مشکل می‌تواند نشتی گاز باشد. مهم‌ترین نشانه‌هایی که مربوط به نشت گاز در کولرهای گازی عبارتند از: کاهش خنک کنندگی، یخ زدگی روی لوله‌ها، افزایش صورت حساب برق و صداهای غیر معمول.

توجه داشته باشید که شنیدن صدای هیس یا خروج گاز از صداهای غیر معمول محسوب می‌شوند که عموما از نشتی گاز، نشات می‌گیرند. افزایش میزان مصرف برق، در پی این مشکل به این دلیل است که کولر گازی در زمان نشتی کارایی خود را از دست می‌دهد و به همین دلیل برای جبران کاهش این مشکل بیشتر کار می‌کند که موضوع افزایش مصرف برق را به همراه دارد.

دلایل رایج نشت گاز در کولرهای گازی

نشت گاز مبرد در کولرهای گازی به دلایل متفاوتی می‌تواند رخ دهد و هر دلیلی که باعث این موضوع شود باید در سریع‌ترین زمان ممکن بر طرف شود. در این بازه زمانی احتیاج است که بلافاصله به تعمیر سیستم تهویه مطبوع بپردازید. در ادامه برخی از شایع‌ترین مواردی که باعث نشت گاز در کولرهای گازی از برندهای مختلف می‌شوند را به صورت کامل شرح می‌دهیم.

  • استفاده بیش از حد از کولر گازی؛ یکی از پارامترهای موثر در نشت گاز، استفاده بیش از حد نرمال از کولر گازی است. چندان اهمیتی ندارد که کولر گازی را با چه قیمت و از چه برندی خریداری کرده‌اید، استفاده بیش از حد از دستگاه باعث می‌شود که فلز دستگاه فرسایش پیدا کند. علاوه بر این مورد باید به طور دوره‌ای کولر گازی به صورت منظم سرویس کاری شود تا از بروز آسیب تا حد زیادی جلوگیری گردد. عدم سرویس کاری و استفاده غیر نرمال باعث به وجود آمدن نشتی گاز در کولرهای گازی می‌شود.
  • ضربه زدن به کولر گازی؛ یکی دیگر از دلایلی که باعث می‌شود، تا کولرهای گازی دچار نشت گاز شوند، آسیب به بدنه کولر است. هر گونه ضربه و آسیب می‌تواند باعث سوراخ شدن لوله‌های موجود در کولر که اغلب از جنس مس هستند و همچنین شکستن سایر قطعات یا جدا شدن لوله‌های مخصوص انتقال گاز شود. لوله‌های مسی مسئولیت انتقال گاز را در کولرهای گازی دارند، اگر سرویس کاری دوره‌ای به صورت مکرر انجام نشود، گرد و غبار زیادی روی قطعات جمع خواهد شد و در طی بازه‌های زمانی نشتی گاز را به وجود می‌آورند.
  • نصب غیر استاندارد کولر گازی؛ نصب نادرست و غیر استاندارد یونیت‌های کولر گازی می‌تواند باعث نشتی گاز شود. به همین دلیل بهتر است برای نصب از افراد متخصص و ماهر کمک بگیرید. تا با مشکلاتی از این قبیل مواجه نشوید.
  • خرابی در شیر شرید؛ خرابی یا هر گونه آسیب در شیر شرید از دلایل اصلی نشت گاز در کولرهای گازی است. آسیب به مهر و موم شیر باعث می‌شود که نشتی گاز مبرد رخ دهد. اگر این شیر به صورت منظم چک و سرویس کاری شود، از بروز این مشکل تا حد زیادی جلوگیری می‌شود؛ البته به جز خود شیر، اتصالات اطراف آن نیز باید چک شوند؛ زیرا خرابی در آن‌ها نیز می‌توانند باعث نشتی شود.

موارد گفته شده از رایج‌ترین پارامترهایی هستند که در طی زمان می‌توانند باعث ایجاد نشتی شوند. علاوه بر این موارد، پارامترهای دیگری نیز در این فرایند تاثیر گذاری هستند که با انجام سرویس کاری منظم و دوره‌ای می‌توانید تا حد زیادی از به وجود آمدن نشتی گاز در کل مسیر جلوگیری کنید.

اقدامات اولیه برای شناسایی نشت گاز در کولرهای گازی

اقدامات اولیه برای شناسایی نشت گاز در کولرهای گازی

اقدامات اولیه شناسایی نشت گاز در کولرهای گازی، موارد متعددی هستند که باید آن‌ها انجام دهید. اولین مورد، بررسی بصری است که شامل بررسی لوله‌ها و اتصالات کولر گازی می‌شود. در این مرحله می‌توانید از محلول آب و صابون نیز استفاده کنید و در نواحی مشکوک آن را اسپری نمایید و به صورت کامل دقت داشته باشید که آیا حبابی ایجاد می‌شود یا خیر.

بهترین اقدام برای این مشکل تماس با افراد فنی و ماهر است. این افراد در سریع‌ترین زمان مشکل را شناسایی و اقدامات لازم برای بر طرف کردن آن را که شامل تعمیر یا تعویض لوله‌ها و شارژ مجدد گاز می‌شوند را انجام می‌دهند.

بررسی کلی نشت گاز در کولرهای گازی

نشت گاز در کولرهای گازی یک مشکل جدی است که می‌تواند به کاهش عملکرد و کارایی دستگاه منجر شود. این نشت معمولاً به دلیل خطاهای نصب، سایش لوله‌ها یا خرابی در قطعات مختلف رخ می‌دهد که اثرات آن شامل کاهش قدرت خنک‌سازی، آسیب به کمپرسور و ایجاد خطرات ایمنی به دلیل گازهای سمی می‌شوند. شناسایی نشت نیازمند بررسی دقیق اتصالات و لوله‌ها و استفاده از ابزارهای خاص است.

برای رفع نشت، مراجعه به فرد متخصص و انجام تعمیرات لازم مانند تعویض قطعات و تکمیل مجدد گاز ضروری محسوب می‌شود. پیشگیری و نظارت دوره‌ای بر دستگاه می‌تواند از بروز مشکلات جدی‌تر جلوگیری کند. این موارد و پارامترهای مهم در زمان خرید کولر گازی یونیوا توسط کارشناسان فروش به شما توضیح داده می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *